Portal informacyjny
INFO i WIEDZA

Lepiej wiedzieć jak jest niż żyć w kłamstwie

Zobacz koniecznie

Wersja mobilna

Pstryk i internet wyłączony w całym kraju ... Czyli o dostępie do internetu i uzależnieniu od niego prawie wszystkiego
Internet to ulotna rzecz, nie ma co się zbytnio przywiązywać do niego. Jestem z pokolenia, które wychowało się bez internetów. Nie znałem internetu do 15 roku życia (rok 2000) i jakoś przeżyłem i się wychowałem, gdy jugo miałem, nigdy się nie przywiązywałem do internetu jako czegoś co będę miał zawsze i wszędzie, było to narzędzie dzięki któremu można zdobyć wiedzę dodatkową ale najlepiej zbierać ją do głowy, a jakieś ciekawe i przydatne pliki zbierać na swoje dyski (nie na jakieś chmury czy wirtualne usługi, które w każdej chwili mogą powyłączać) nigdy nie powinno się uzależniać tylko od internetu i nie uzależniać od dostępu do sieci np. funkcjonowania sklepów, szpitali, instytucji, czy nawet zamków w domach jak ostatnio:

Awaria w Google - inteligentne domy były domami, do których nie dało się dostać
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/awaria-w-google-i-nie-taki-inteligentny-dom.html

Świat jest zbyt niestabilny by wierzyć że internet będzie zawsze i zawsze będziemy żyli w pokoju i że nigdy nam nie zabraknie niczego w tym także netu.

Sceny z afryki w każdej chwili mogą występować i w Europie czy USA skąd jest dostawca największych usług internetu czyli google i youtube, a jak wiemy bez wyszukiwarki google  i bez "wujka z ameryki" wielu jak nie większość ludzi obecnie straci w ogóle cała swoją mądrość.


Co się dzieje w przypadku braku internetu? już mieliśmy okazję się o tym przekonać i to niejeden raz:


Awaria Internetu sparaliżowała polskie miasto. Tak wyglądałby świat bez sieci komórkowej i kablowejNie działa poczta polska

Mieszkańcy Szczawnicy mogli kilka dni temu zobaczyć, jak wyglądałoby ich życie gdyby całkowicie został wyłączony zasięg sieci komórkowych oraz Internet stacjonarny.
Jedną z ofiar braku Internetu stała się lokalna poczta. Jej systemy działają w oparciu o dostęp do Internetu, dlatego też placówka nie mogła normalnie funkcjonować. Nadawanie paczek, listów, opłacanie rachunków... Żadna z tych czynności nie była możliwa. Koniec końców urząd pocztowy musiał zostać zamknięty, co nie było po myśli zniecierpliwionych klientów. Pomimo chęci, pracownicy poczty nie byli im wstanie sprzedać nawet znaczka pocztowego.

Nie działają bankomaty

O ile jednak bez poczty da się jakoś przeżyć,. tak bez pieniędzy żyje się trudno. Brak dostępu do sieci komórkowej skutecznie uniemożliwił wypłacanie pieniędzy z bankomatu oraz płatności kartą. Pieniędzy nie można było również pobrać z banku, bo te ze względu na brak dostępu do Internetu zostały zamknięte.

Nie działają przychodnie lekarskie
Paraliż dotknął również przychodnie, w której nie działał systemu eWuś. Nie można było sprawdzić, czy pacjenci posiadają ważne ubezpieczenie, nie działała również telefoniczna rejestracja.

Nie pojedziesz na wycieczkę ani jej nie zarezerwujesz, będziesz miał problemy jako turysta
Ucierpiała również branża turystyczna. Miejscowy pensjonat miał problem z klientami, którzy nie mogli opłacić pobytu. A większość z nich nie miała ze sobą odpowiedniego zapasu gotówki.


W Afryce internet wyłączony z powodów politycznych 
W czerwcu dostęp do Internetu stracili mieszkańcy Etiopii. Odcięcie nastąpiło w kilka godzin po udaremnionym zamachu stanu. W czerwcową noc zamordowano szefa sztabu wojskowego, zginął także gubernator Amhary i jego doradcy.
Na samym początku roku, w styczniu, dostęp do Internetu został zablokowany przez rząd Demokratycznej Republiki Konga po to, żeby opanować napięcie związane z podważanymi wyborami. Obywatele Konga zostali odcięci od Sieci przez 20 dni.
7 stycznia Sieć wyłączono na jeden dzień w Gabonie w trakcie nieudanego przewrotu wojskowego.
W styczniu Internet został odłączony w Zimbabwe dwukrotnie. W obu wypadkach w związku z masowymi protestami przeciwko podwyżkom cen paliwa o 150 proc.
28 kwietnia Internet wyłączono w Beninie po protestach w związku z wyborami.
Skuteczne narzędzie kontroli i walki
Pucze, przewroty, protesty masowe – na to wszystko władze coraz chętniej reagują wyłączeniem w całym kraju Internetu. Z roku na rok rośnie liczba motywowanych politycznie przerw w dostępie do Sieci. Wszystko jest oczywiście oficjalnie uzasadniane względami bezpieczeństwa.
https://www.spidersweb.pl/2019/07/wylaczanie-internetu-afryka.html?fbclid=IwAR0i-4H_WvR5eRFTMsPLuJQgQyaD8CJwqzxCrqaSVt9eu1HmHfz0mRvPdxA
Internetu wcale nie musi wyłączać władza, wystarczy nawet zwykła awaria a te zdarzają się coraz częściej:

Wielka awaria Orange w całej Polsce: nie działa internet mobilny lub całkowicie nie ma zasięgu
Komentuj:

0 komentarze: