Zobacz koniecznie

Wersja mobilna

"Człowiek przejadł Ziemię" - czy postęp technologiczny zrujnował ziemię?


14 miliardów ton dwutlenku węgla uwięzionych w niskich warstwach atmosfery. Napalm, pestycydy, odpady radioaktywne, globalne ocieplenie. Człowiek „przejadł Ziemię”. Od holocenu, ery geologicznej, która rozpoczęła się 11 700 lat temu, przechodzimy do tego, co naukowcy nazywają „antropocenem”, epoką człowieka. Jak to tego doszło?Patrząc z kosmosu, nasza Ziemia jest biało-niebieska. Kontynenty i morza. Na dole - raj. Łagodne powietrze, zapach jodu i świeża woda.

A od 0 do 15 km n.p.m. na całej kuli ziemskiej 1400 mld ton dwutlenku węgla. CO2, który wyemitowaliśmy od początku industrializacji. Miliardy ton uwięzionych w niskich warstwach atmosfery.

Od dwóch wieków postęp jest naszą racją bytu. Znacznie udoskonalił nasz styl życia. Dał też nam napalm, pestycydy, odpady radioaktywne i ocieplenie klimatu. Nieodwracalnie zmieniliśmy naszą planetę. Dziś jest to widoczne w atmosferze, osadach, skałach i lodach. Od 40 lat naukowcy ostrzegają. Wpływ człowieka na przyrodę jest tak duży, że zainicjowaliśmy nową epokę w historii Ziemi. Nową epokę geologiczną. Nieczęsto się to zdarza.

Dotychczas żyliśmy w epoce holocenu, która rozpoczęła się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej 11 700 lat temu. Ta nowa epoka stała się tematem tysięcy prac naukowych. Stratygrafowie z Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych wymyślili już dla niej nazwę. Antropocen, czyli epoka człowieka.

Obecnie przeżywamy więc nie tyle kryzys ekologiczny, ile rewolucję geologiczną spowodowaną przez człowieka. Które wydarzenia historyczne, naukowe, decyzje polityczne i przemysłowe doprowadziły do takiego przewrotu? Jak to tego doszło?

Informacje o filmie:

Reżyseria :
Jean-Robert Viallet
Kraj :
Francja
Rok :
2019

Film warty obejrzenia (polskie napisy):


Polecamy też inne filmy dokumentalne telewizji ARTE po polskuZobacz więcej filmów dokumentalnych Wiedza TV:


Komentuj:

1 komentarze:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.