Portal informacyjny
INFO i WIEDZA

Lepiej wiedzieć jak jest niż żyć w kłamstwie

Zobacz koniecznie

Wersja mobilna

Nuklearny sarkofag na Pacyfiku pęka. Istnieją obawy, że dojdzie do skażenia oceanu


Myśleliście że sarkofag, który ukrywa pod sobą promieniotwórcze skażenie znajduje się tylko w Czarnobylu? 🤔 A nieprawda, takich miejsc jest więcej 😳

Kopuła na Pacyfiku, czyli betonowy sarkofag, został zbudowany dwie dekady po wybuchu na wyspach Marshalla. Amerykańskie wojsko krater na wyspie Runit wypełniło radioaktywnymi odpadami i zamknęło w betonowej trumnie.

Po budowie sarkofagu, wysiedlonym mieszkańcom odległego atolu Enewetak powiedziano, że mogą bezpiecznie wrócić do domu. Problem w tym, że gruba na 45-centymetrów kopuła na Pacyfiku zaczyna pękać.

Pęknięcia w strukturze

Krater o szerokości 115 metrów nigdy nie został wyłożony, specjaliści obawiają się, że radioaktywne zanieczyszczenia zaczną wypływać przez porowate skały prosto do oceanu. Wraz ze zmianami klimatu wzrasta niepokój.

Podnoszący się poziom mórz powoduje ogromne ryzyko – integralność strukturalna betonowej konstrukcji może zostać naruszona. Krater wypełniony jest radioaktywnymi zanieczyszczeniami, w tym plutonem-239, który jest jedną z najbardziej toksycznych substancji znanych człowiekowi.

Komentuj:

0 komentarze: